Pottahi
Glasuurpottahi, lisaks kütmisfunktsioonile, võib olla kui kunstiteos igas kodus.
Glasuurpottahi sobib ehitada avaratesse ning kõrgemate lagedega ruumidesse, mis lasevad ahju hiilgusel esile tulla. Ajalooliselt on pottahjusid ehitatud enamasti mõisatesse, härrastemajadesse ja linnamajadesse.
Pottahju suureks eeliseks on, et pottahju on võimalik restaureerida või renoveerida. Tervete pottide korral on võimalik avada ahju üks või mitu külge. See tagab võimaluse laduda ahjule uus ja moodsam sisu, kasutades ehituseks olemasolevaid vanu potte. Tulemuseks on vana ja väärika välimusega uus ahi, mis kestab veel aastaid. Pottahju restaureerimine on ideaalne võimalus näiteks ka ajaloolist väärtust omavale muinsuskaitse all olevale ahjule, või kui ahi omab mõnda muud emotsionaalset väärtust.
Pottahju renoveerimise puhul on väga oluline, et seda teeb pottsepp, kellel on vastava töö kogemus. Vanad ahjupotid võivad olla väga õrnad ning oskamatu käsitlemine võib väärikad glasuurpotid rikkuda või hoopis katki teha. Vana ja väärika pottahju taastamine on alati tervitatav ettevõtmine Kerameus pottsepale.
Kerameus pottahju eelised:
- pottahi on hea soojasalvestaja,
- maitsekalt valitud potid ning ruumi interjööriga sobituv ahju disain on stiililt ajatu,
- pottahju on võimalik koost lahti võtta ja uuesti üles laduda,
- oskusliku pottsepatöö ja heaperemeheliku kasutamisega kestab pottahi mitu inimpõlve.
Pottahju planeerimisel aga suvilasse või maamajja tuleb kindlasti läbi mõelda ahju kütmistihedus – pikalt kütmata seisnud ruumides olevad ahjud koguvad endasse niiskust. Järsult ja tavapärase puukogusega uuesti kütma hakates esineb aga oht ahi lõhki kütta.
Orienteeruv pottahju ehitusele kuluv aeg:
Lihtsama ja väiksema pottahju ehitab Kerameus pottsepp 2-3 nädalaga. Suurema ja keerulisema pottahju ehitamine võib võtta aega 3-5 nädalat.